16/05/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 29 Απριλίου 2024 - 18:24

Αγκαλιά με την άνοδο η Καλλιθέα, πέφτει ο Αιολικός

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πέρασε με 2-0 από η Νίκαια και οι Μυτιληνιοί γνώρισαν την ήττα με 1-2 από τον ΠΑΟΚ Β'

Έτοιμη για τα σαλόνια! Η Καλλιθέα φουλάρει για την άνοδο και πλέον θέλει έναν βαθμό στα δύο παιχνίδια που απομένουν για να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα.

Το απόγευμα της Δευτέρας (29/4) επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στη Νίκαια στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ του Νότιου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 και σε μεγάλο βαθμό κλείδωσε τον τίτλο. Μόνο με αυτοκτονία τον χάνει πια.

Το πάλεψαν οι Νικαιώτες παρά τις πολλές απουσίες τους, αλλά όλα έγιναν πιο δύσκολα από το 40', όταν ο Τασουλής αποβλήθηκε με τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λουκίνας έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα είχε ένα δοκάρι με τον Ντεμέτριους και στη συνέχεια δέχτηκε φάσεις κυρίως από ον Γιακουμάκη. Ωστόσο, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και στις καθυστερήσεις έκανε το 0-2 με τον Λουκίνα.

Για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 ο Αιολικός έχασε με ανατροπή 1-2 από τον ΠΑΟΚ Β' και πρακτικά αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Οι Μυτιληνιοί προηγήθηκαν με τον Ζάκαριτς στο 34', αλλά ακολούθησε «ασπρόμαυρη» ανατροπή. Ο Σαποβάλοφ ισοφάρισε στο 74' και πέντε λεπτά αργότερα ο Κανίς με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Με αυτό το αποτέλεσμα σώθηκαν οι Θεσσαλονικείς.