17/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 4 Ιουνίου 2017 - 22:10

Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου ποδοσφαίρου Γυναικών

Οι «ασπρόμαυρες» κέρδισαν με 7-0 τον Φείδωνα Άργους, κατακτώντας το τρόπαιο για 5η σερί χρονιά και πανηγυρίζοντας το 3ο συνεχόμενο νταμπλ

Ήταν το απόλυτο φαβορί και το επιβεβαίωσε με εμφατικό τρόπο... Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, λοιπόν, κατέκτησε την Κυριακή (4/6) το Κύπελλο Ελλάδας για 5η συνεχόμενη χρονιά, συντρίβοντας στον τελικό τον Φείδωνα Άργους με 7-0, ομάδα που αγωνίστηκε φέτος στη Β' Εθνική και εξασφάλισε την άνοδο στην Α' Εθνική για τη νέα σεζόν.

Στο γήπεδο της ΕΠΣ Βοιωτίας στον Ορχομενό οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν το σκορ στο 18' με σουτ της Βαρδαλή ύστερα από σέντρα της Ζέρβα, ενώ η ίδια παίκτρια με νέο σουτ στο 21' σημείωσε το 2-0.

Στο 24' ήταν η σειρά της Μάρκου να βρει δίχτυα, ενώ στο 34ο λεπτό η Κακαμπούκη με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, για να έρθει το πέμπτο γκολ του ΠΑΟΚ στο 44' με κεφαλιά της Παντελιάδου ύστερα από σέντρα της Ζέρβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παντελιάδου βρήκε ξανά δίχτυα με ωραίο σουτ στο 50ό λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Μάρκου στο 55' με κεφαλιά, αξιοποιώντας άλλη μία σέντρα της Ζέρβα.

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου για 6η φορά στην ιστορία του, πανηγυρίζοντας παράλληλα και το 3ο συνεχόμενο νταμπλ, αφού οι Θεσσαλονικείς πήραν εκ νέου και το πρωτάθλημα.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Πελετίδου, Χατζηγιαννίδου, Μπράμε, Γκάτσου, Κακαμπούκη (58' Σακελλάρη), Γεωργίου, Ζέρβα, Βαρδαλή, Μάρκου (69' Γιάννου Δ.), Παντελιάδου (58' Στράντζαλη), Ντιμιτρίγεβιτς.