29/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 6 Αυγούστου 2017 - 20:18

Οι πρώτες κύριες της Ευρώπης είναι οι Ολλανδέζες!

Κέρδισαν 4-2 τη Δανία και κατέκτησαν το Euro γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία τους

Ήταν η καλύτερη ομάδα, είχε τη διοργάνωση στο σπίτι της και δεν το άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο η Ολλανδία, η οποία την Κυριακή (6/8) κέρδισε με 4-2 τη Δανία στον τελικό και κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου γυναικών.

Οι Ολλανδέζες τελείωσαν το τουρνουά με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς και κατάφεραν με αυτό τον τρόπο να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλοπάτι της Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία τους βάζοντας τέλος στην παντοκρατορία της Γερμανίας.

Η έκπληξη του φετινού EURO Δανία, έκανε τη δική της υπέρβαση, έπαιξε για πρώτη φορά σε τελικό, αλλά έμεινε εκεί. Μπορεί να προηγήθηκε από νωρίς, αλλά ήταν εμφανές πως δεν είναι σε θέση να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, φάσεις και αρκετά γκολ με το πρώτο να μπαίνει μόλις στο 7' με εκτέλεση πέναλτι της Ναντίμ. Ωστόσο, η Ολλανδία απάντησε άμεσα με την Μιντέμα να κάνει το 1-1 μόλις στο 10'. Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί για τις γηπεδούχες, ότι δηλαδή αντέδρασαν άμεσα και δεν αγχώθηκαν.

Στη συνέχεια έκαναν το παιχνίδι τους, είχαν ευκαιρίες και πήραν κεφάλι στο σκορ με τη Φαν ντε Ντονκ στο 28'. Πέντε λεπτά αργότερα η Δανία απάντησε με την αρχηγό της Χάρντερ. Ωστόσο, φαινόταν ότι δεν πατάει τόσο καλά όσο στα πρώτα λεπτά, κάτι που επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ολλανδία στο 51' με απευθείας φάουλ της Σπίτσε έκανε το 3-2 και διαχειρίστηκε αυτή τη φορά καλά το προβάδισμά της. Μόνο σε μία στιγμή απειλήθηκε στο 68' και αυτή από στημένη μπάλα και λάθος απομάκρυνση της Φίνεντααλ. Κατά τα άλλα ήλεγχε το παιχνίδι και στο 89' έκανε και το 4-2 με την Μιντέλμα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φίνεντααλ, Φαν Λούντερεν (57' Γιάνσεν), Ντέκερ, Φαν ντερ Γκραγκτ, Φαν Ες, Σπίτσε, Γκρούνεν, Φαν ντε Ντονκ, Φαν ντε Σάντεν, Μάρτενς, Μιντέμα

ΔΑΝΙΑ: Πέτερσεν, Νίλσεν, Σόρενσεν, Λάρσεν, Σάντβεϊ, Κιλντεμός (61' Τόγκερσεν), Πέντερσεν, Τρόλσγκααρντ, Βέγε, Χάρντερ, Ναντίμ