Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017 - 19:52

Βαριά ήττα για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Σπάρτα Πράγας (0-5)

Έκαναν ότι μπορούσαν… Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ το πάλεψε απέναντι στην αντίστοιχη της Σπάρτα Πράγας την Τετάρτη (4/10), ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Τα κορίτσια του Τασούλη γνώρισαν βαριά ήττα με 5-0 στην Τούμπα στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι πιο έμπειρες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Τσέχες, άνοιξαν το σκορ στο 12’ με κοντινή προβολή της Μαρτίνκοβα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε με το φάουλ της Βαρδαλή στο 16’, με τις φιλοξενούμενες να αγγίζουν το δεύτερο γκολ στο 40’ με το δοκάρι της Νεποκοζόβα.  Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 45’ με κεφαλιά της Μαρτίνκοβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικές με την είσοδο της Παντελιάδου, ωστόσο στο 61’ η Χαλίνεν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Σπάρτα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 82’ η Κλαντρούμπσκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να βάλει το κερασάκι στην τούρα η Μαρτίνκοβα στο 86’ γράφοντας το 5-0.

ΠΑΟΚ (Α. Τασούλης): Πελετίδου, Παλαμά, Κακαμπούκη, Πατερνά (46’ Δ. Γιάννου), Αδαμάκη, Βαρδαλή, Χατζηγιαννίδου, Μάρκου, Ντιμιτρίγιεβιτς (74’ Ε. Γιάννου), Μπράμε (46’ Παντελιάδου), Γκάτσου.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (Γ. Γιανότα): Ντόρσει, Οντεναλόβα, Στρομ, Μπερτολόβα, Ραμπέν, Χαλίνεν, Στάσκοβα (69’ Κολάντερ), Βιστέτζνοβα, Μόκοβα (78’ Κλαντρούμπσκα), Μαρτίνκοβα, Νεποκοζόβα (88’ Μπούζκοβα).