19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 - 19:25

Πανιώνιος και ΑΕΛ «πλήγωσαν» Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στους Νέους (photos)

Οι «κυανέρυθροι» επιβλήθηκαν με 2-0 των Πειραιωτών *Στο 1-1 με τους Θεσσαλούς οι «πράσινοι» *Εύκολο πέρασμα της ΑΕΚ από την Ξάνθη με το ίδιο σκορ *Περίπατος για τον ΠΑΟΚ απέναντι στη Λαμία (3-0)

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός υποκλίθηκε κόντρα στον εντυπωσιακό Πανιώνιο για την εναρκτήρια αναμέτρηση στο σαββατιάτικο (14/10) πρόγραμμα της έβδομης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας που διεξήχθη στο γήπεδο της Γλυφάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν φάσεις προκειμένου ν’ αποκομίσουν προβάδισμα όντας ταυτόχρονα αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια για να ηττηθούν τελικά με 2-0

Συγκεκριμένα, ο Λάμπρου είχε δοκάρι στο 32’, ενώ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε στο 43’από τον Αστρά. Ενδιάμεσα είχε χαθεί αξιόλογη ευκαιρία από τον Κωστανάσιο στο 40ο λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» πάντως αποκόμισαν προβάδισμα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα κερδίζοντας πέναλτι. Έτσι, ο Μπέτσας ανέλαβε την ευθύνη για την εκτέλεση πραγματοποιώντας το 1-0 στο 45ο λεπτό.

O Ολυμπιακός αναζήτησε την ισοφάριση έχοντας άστοχο σουτ του Κηπουρού από ευνοϊκή θέση στο 48’. Εντούτοις, ο Πανιώνιος «κλείδωσε» το τρίποντο χάρη σε εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Γιαννή στο 64ο λεπτό που διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

«Ήταν μια ντροπιαστική ήττα για την ομάδα μας. Για μια ομάδα που έχει πετύχει τόσα και έχει τα πάντα στη διάθεση της. Σήμερα πολλοί παίκτες μας δεν ήταν σε καλή ημέρα. Κάθε ήττα μας πειράζει διπλά γιατί είμαστε στον Ολυμπιακό. Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα και ατομικά και ομαδικά. Τώρα κοιτάμε το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα όπου περιμένω ένα άλλο πρόσωπο από τους παίκτες μου», υποστήριξε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Βασίλης Βούζας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Τσερέγκωφ, Μπέτσας, Γιάννης, Μίκο, Αρσενίδης, Οικονομίδης, Καραχάννας, Τσιλίκης (72’ Ζώτος), Σουσώνης (80’ Αγγελής), Τσιντώνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωαννίδης, Λάμπρου, Αγιώτης (66’ Χονδρουδάκης), Ξενιτίδης, Πέιος (59’ Κιρτζιαλίδης), Κωστανάσιος, Νεοφυτίδης (46’ Κηπουρός) , Βάρκας, Βρουσάι.

Πρώτη απώλεια για τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΛ έδειξε χαρακτήρα στο Κορωπί αποσπώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα προηγήθηκαν οι Θεσσαλοί χάρη σε προσωπική ενέργεια και σουτ του Πλατάνα μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο 75’ έμειναν με 10 παίκτες ελέω αποβολής του Καρατάσιου. Ο Παναθηναϊκό ισοφάρισε στο φινάλε μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μπουζούκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χακλίδης, Παπαθανασίου (57′ Παλασκώνης), Ζωγραφάκης, Μανιδάκης (65′ Καλομοίρης), Θεοχάρης, Σκεντεράι, Αποστολάκης (75′ Τσίγκος), Εμμανουηλίδης, Δημήτρουλας, Μπουζούκης, Σέχου.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καρατάσιος, Πλατάνας, Καλούσης, Κυρμιτζής, Καραθάνος, Μπιγκάνος, Γαλεάδης (75′ Βαφειάδης), Μακρής (85′ Καραλής), Μορφάκης (65′ Δερμιτζάκης), Νούσιος.

«Στεγνό καθάρισμα» στα Πηγάδια

Λίγο αργότερα ήταν προγραμματισμένη η αναμέτρηση μεταξύ Ξάνθης και ΑΕΚ. Η διαφορά κλάσης έκανε τη διαφορά για την Ένωση που είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν είχε ήδη διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιούση άνοιξε το σκορ στο 35’ και ο Σαρδέλης δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0.

ΞΑΝΘΗ: Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου, Παπάζογλου, Μελιόπουλος, Τσέλα (46’ Γιανναράκης), Πεταλωτής, Σουλεϊμάν, Αγγελόπουλος (65’ Ιωάννου), Σαμπανίδης, Δουλγέρης, Στοΐνοβιτς (46’ Τσάπαρης).

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ψάνης, Ασπρογιάννης, Τσιβελεκίδης, Μπάμπης, Σαρδέλης (78′ Μούλτσιας), Μπότος (87′ Στυλιανόπουλος), Χριστόπουλος, Γιούσης, Μωραϊτάκης (60′ Σπηλιώτης).

Εύκολα ο ΠΑΟΚ

Η Λαμία προσπάθησε ν’ αποσπάσει έναν βαθμό στις εγκαταστάσεις της Σουρωτής στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας. Μάλιστα, η κατάσταση έγινε περισσότερο ευοίωνη στο 41ο λεπτό αφότου αποβλήθηκε ο Διαμάντης που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Χατζηστραβό με εξαιρετική ενέργεια και άψογο τελείωμα.

Έτσι, έδειξαν ν’ «αφυπνίζονται» πλήρως φτάνοντας στο 2-0 έπειτα από τη συνεργασία Μπαλογιάννη και Λύρατζη με τον δεύτερο να πλασάρει άψογα στο 88’, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μετά από ασίστ του Τζοβάρα για το τελικό 3-0.