29/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2017 - 23:14

Έκανε σεφτέ έχοντας… καλαθομηχανή

Παρθενική νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Μπάμπεργκ (93-83) που διέθετε  πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Με τέτοιον Καλάθη, προκοπή κάνει! Ο Παναθηναϊκός χαμογέλασε για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα διαθέτοντας αρκετούς διακριθείς επιθετικά. Εξάλλου, η Μπάμπεργκ αποδείχθηκε χαμηλό εμπόδιο για τους αποφασισμένους «πράσινους» που έφτασαν άνετα στη νίκη με σκορ 93-83 σε ένα άνετο βράδυ Πέμπτης (19/10) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής υπό την παρουσία αρκετών οπαδών του στο ΟΑΚΑ. Ο Νικ Καλάθης (23π.) έκανε φανταστικό ματς κάνοντας ρεκόρ επαγγελματικής καριέρας στην πρώτη περίοδο με 14 πόντους, συνεπικουρούμενος από έναν ανανεωμένο Σίνγκλετον (15π.) στο δεύτερο μισό του αγώνα και τους Γκιστ, Βουγιούκα να πετυχαίνουν έκαστος από 11 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λεκαβίτσους που άλλαζε τον ρυθμό, όποτε κρινόταν απαραίτητο με τον Λιθουανό να πετυχαίνει 10π.

Ηγέτης ο Καλάθης

Η Μπάμπεργκ έδειξε αρκετά ανταγωνιστική στο ξεκίνημα. Κάτι τέτοιο οφειλόταν κυρίως στον Παναθηναϊκό που απέφυγε τα λάθη μεν στην επίθεση έχοντας 5/15 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο. Η έλλειψη συγκέντρωσης ανά διαστήματα στην άμυνα διατηρούσε έναν επιθυμητό ρυθμό για τους φιλοξενούμενους που παρέμεναν κοντά στο σκορ, αλλά παρέμεναν ευάλωτοι στην άμυνα. Αξίζει να σημειωθεί ό, τι η μέγιστη διαφορά παρατηρήθηκε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (43-35).

Οι αθλητές του Τσάβι Πασκουάλ καθοδηγούνταν κατά κύριο λόγο από τον Καλάθη που έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση φτάνοντας τους 16 πόντους ήδη από το α’ δεκάλεπτο με άψογη στατιστική (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ)!

Βέβαια, οι «πράσινοι» χρειάζονταν περαιτέρω λύσεις στην επίθεση που βρέθηκαν προϊόντος του χρόνου στην περιφέρεια με τους Λεκαβίτσιους, Ρίβερς και Γκιστ. Για τη Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Ραντόσεβιτς βρίσκοντας εύκολα τον στόχο από μέση απόσταση. Το νεανικό σύνολο των Γερμανών υπολειπόταν σε ποιότητα, όπως καταδεικνυόταν στη διάρκεια του ματς.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός διέθετε υπεροπλία από την περιφέρεια και χρειαζόταν απλώς λιγότερη νευρικότητα στις βολές προκειμένου να «καθαρίσει» το ματς.

«Χάρμα» ο Σίνγκλετον, επιπολαιότητες στο φίνις

Ο Σίνγκλετον έδειξε να «λύνεται» σκοράροντας πέντε σερί πόντους όντας ο πρώτος παίκτης της ελληνικής ομάδας που βρήκε στόχο σε ζευγάρι ελευθέρων βολών. Παράλληλα, ο Αμερικανός έδειχνε ασταμάτητος πετυχαίνοντας τους 11 εκ των 26 «πράσινων» πόντων στο τρίτο χρονικά σκέλος του παιχνιδιού, ενώ έκανε ένα μεγαλοπρεπές στοπ στον Χέκμαν βγάζοντας μπόλικη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Έτσι, το «τριφύλλι» θεμελίωσε σταδιακά διαφορές +12 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου, ενώ είχε φτάσει ακόμη και στο +18 (57-39). Σε αρκετά υψηλά επίπεδα απόδοσης κυμάνθηκε ο Βουγιούκας που έγινε διψήφιος δίχως να συνεισφέρει στα ριμπάουντ.

Η Μπάμπεργκ προσπαθούσε ν’ αντιδράσει, αλλά ουδέποτε βρήκε αντίδοτο στις ελληνικές επιθέσεις και αδυνατούσε να το πράξει ουσιαστικά με την απόσταση να παγιώνεται σε διψήφιες τιμές.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε πλήρως το ματς κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς. Εντούτοις, το τελευταίο τρίλεπτο εξόργισε τον Τσάβι Πασκουάλ που είδε όλους τους αθλητές του να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών και επιπολαιότητας με τον Καλάθη πάντως να ισοφαρίζει το ατομικό ρεκόρ σκοραρίσματος που είχε καταγράψει τον Νοέμβριο του 2016 κόντρα στη Ούνιξ Καζάν με 23 πόντους.

Έτσι, η Μπάμπεργκ κατέβασε προσωρινά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους για να ηττηθεί τελικά με το μάλλον κολακευτικό 93-83, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στάιγκερ 6 (2), Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19 (8/10 δίποντα), Τέιλορ 6.