29/03/2024
Europa League | Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017 - 00:01

Πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα Λεμεσού

Οι Κυπελλούχοι Κύπρου «λύγισαν» με 3-1 από την Αταλάντα επί ιταλικού εδάφους

Ο Απόλλων Λεμεσού προσπάθησε ν’ αποκομίσει βαθμολογικά οφέλη στο Μπέργκαμο με αντίπαλο την Αταλάντα για ακόμη έναν εκτός έδρας αγώνα σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ. Εντούτοις, το βράδυ της Πέμπτης (19/10) δεν στέφθηκε με επιτυχία για τους Κυπελλούχους Κύπρου που ηττήθηκαν (3-1) μετά τις ισοπαλίες που είχαν αποκομίσει στην εντός έδρας πρεμιέρα κόντρα στη Λιόν (1-1) όσο ακόμη στο «Γκούντισον Παρκ» με αντίπαλο την Έβερτον (2-2) μετά από τρεις αγωνιστικές στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η Αταλάντα ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 12ο λεπτό, όταν ο Σπινατσόλα γύρισε από αριστερά και ο Ίλιτσιτς πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις και ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν το 1-1 στο 59’ έπειτα από σέντρα του Γιακόλιτς και τον Σκέμπρι να παίρνει την κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα του Μπερίσα. Βέβαια, ο Απόλλων υπέστη «μπλακ-άουτ» στα επόμενα λεπτά.

Μία εκτέλεση φάουλ του Ίλιτσιτς έφερε σε θέση βολής τον Πετάνια που έκανε το 2-1 με κεφαλιά στο 64’. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος δημιουργός μοίρασε έτοιμο γκολ στον Φλόιλερ ο οποίος πραγματοποίησε το τελικό 3-1!

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μπερίσα, Κριστάντε (70’ Ντε Ρουν), Μασιέλο, Παλομίνο, Γκόμες (80’ Κούρτιτς), Φλόιλερ, Καλντάρα, Πετάγκνα, Χάτεμπουρ, Σπινατσόλα, Ίλισιτς (86’ Κόρνιλιτς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Πιτσιάν, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ, Άλαν (56’ Ντα Σίλβα), Σκέμπρι (81’ Σαρδινέρο), Γιάκολιτς, Μάγκλιτσα (56’ Ζελάγια).