23/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017 - 00:20

Νίκη με απώλειες για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 82-69 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά έχασε, λόγω τραυματισμού, τους Κούζμιτς και Ράντολφ * Ζορίστηκε η Φενέρ στο Μιλάνο, έκανε το απόλυτο η Μακάμπι

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε εντός έδρας με 82-69 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη (20/10), κάνοντας το απόλυτο.

Μια νίκη βέβαια που χαρακτηρίζεται πύρρειος καθώς οι Μαδριλένοι έχασαν, λόγω τραυματισμού, τους Όγκνιεν Κούζμιτς και Άντονι Ράντολφ.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (45-33) ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ροκάνισε τη διαφορά (56-53).

Όμως ένα κρεσέντο του Ματσιούλις στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στη «Βασίλισσα».

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς η Φενέρμπαχτσε αν και «ίδρωσε» νίκησε τη Μιλάνο στην παράταση (86-92) ενώ η Μακάμπι ντούμπλαρε τις νίκες της επικρατώντας της Μπασκόνια με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-33, 56-53, 82-69

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντλ 5 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 6 (2), Ντόντσιτς 14 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 9 (1), Αγιόν 4 (2/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κάρολ 5 (1), Κούζμιτς, Τέιλορ 5 (1).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 9 (1/8 σουτ, 7/7 βολές), Φριτζόν 5 (1), Βέστερμαν 4, Αντόνοφ 1, Ροντρίγκεθ 8 (2), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1), Κουρμπανόφ 5, Χάινς 8 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 3 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).