04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Απριλίου 2024 - 19:10

Διέλυσε τη Λαμία ο Παναθηναϊκός

Με το εντυπωσιακό 0-5 πέρασαν οι «πράσινοι» από τη Φθιώτιδα * Από δύο γκολ έβαλαν Ιωαννίδης και Μπακασέτας

Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και επιβεβαίωσε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέτριψε με το εμφατικό 5-0 τη Λαμία το απόγευμα της Κυριακής (21/4) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ιωαννίδη και Μπακασέτα έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των γηπεδούχων και κάπως έτσι πήραν ένα ακόμη τρίποντο.

Σε όλα τα πλέι οφ η Λαμία δεν είναι ανταγωνιστική και το έδειξε ξανά. Έχει μόνο ήττες και με αυτή την εικόνα δεν αποκλείεται να μην πάρει ούτε βαθμό έως το τέλος.

Από νωρίς άρχισε να απειλεί ο Παναθηναϊκός με τον Μπακασέτα και στο 23' έκανε το 0-1. Ο Ιωαννίδης έδωσε στον Λημνιό, εκείνος σούταρε στο δοκάρι και ο Βέρμπιτς στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ιωαννίδης είχε μία καλή φάση στο 36' και οκτώ λεπτά μετά έβγαλε την ασίστ για το 0-2. Άδειασε με μεγάλη ευκολία τον Κορνέζο και ο Μπακασέτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Λαμία δεν μπορούσε να περιορίσει κανένα από τους δυο τους.

Και εάν οι γηπεδούχοι είχαν ελπίδες πως μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση, όλα τελείωσαν από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53' ο Ιωαννίδης με κεφαλιά έκανε το 0-3 μετά το κόρνερ του Μπακασέτα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας βρήκε δίχτυα σε φάση διαρκείας που ξεκίνησε από μία ωραία ενέργεια του Βέρμπιτς.

Στο 59' ο Λοντίγκιν είπε «όχι» στον Τσιλούλη και δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης με διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-5. Προς το τέλος είχε άλλη μία ευκαιρία ο Τσιλούλης, αλλά και πάλι ο Λοντίγκιν τον νίκησε.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος (62’ Στάνκο), Τζανετόπουλος, Αμαράλ (46’ Σίντγκλεϊ), Τζανδάρης (62’ Κοντονίκος), Νούνιες, Τσιλούλης, Σλίβκα, Λέικ (46’ Μαρτίνεθ), Μάλτσι (77’ Τσούκαλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Ακαϊντίν (63’ Βιλένα), Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (63’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (63’ Μαντσίνι), Λημνιός, Ιωαννίδης, Μπερνάρ (21’ λ.τ. Βέρμπιτς).