04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Απριλίου 2024 - 22:34

Νίκη πρωτιάς η ΑΕΚ, πάντα στο κόλπο ο Ολυμπιακός

Με ανατροπή πέρασε από τη Θεσσαλονίκη η Ένωση επικρατώντας του Άρη με 2-1 * Λύγισαν τον ΠΑΟΚ με 2-1 οι Πειραιώτες

Η μία συνεχίζει να είναι πρώτη. Ο δεύτερος πάει από το ένα θετικό αποτέλεσμα στο άλλο και κάπως έτσι το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο στη Σούπερ Λίγκα 1.

Το βράδυ της Κυριακής (21/4) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ η ΑΕΚ πανηγύρισε μεγάλο διπλό με 2-1 επί του Άρη και ο Ολυμπιακός υπέταξε με 2-1 τον ΠΑΟΚ.

Στο παιχνίδι που χρονικά προηγήθηκε η Ένωση ήταν πολύ κακή για ένα ημίχρονο. Με εξαίρεση τη μεγάλη ευκαιρία του Ελίασον στο 2', δεν είχε πολλές φάσεις. Αντιθέτως, ήταν ο Άρης αυτός που απειλούσε περισσότερο.

Στο 4' είχε μία καλή στιγμή με τον Σαμόρα και στο 23' άγγιξε το 1-0 με τον Μανού Γκαρσία σε μία φάση διαρκείας. Πρώτα είχε αποκρούσει ο Αθανασιάδης το σουτ του Μορόν, το δεύτερο του Παναγίδη κόντραρε στα σώματα και αμέσως μετά ο Μανού Γκαρσία δεν βρήκε στόχο για λίγο.

Τελικά το 1-0 έγινε στο 36'. Ο Άρης ήταν αρκετά απειλητικός όποτε έβγαινε μπροστά και με ένα σουτ του Μορόν άνοιξε το σκορ. Η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και όταν ο Αθανασιάδης απέκρουσε, είχε περάσει τη γραμμή. Μέσω VAR τσεκαρίστηκε η φάση.

Μοναδική αντίδραση των φιλοξενούμενων έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν η ευκαιρία του Άμραμπατ στο 44'. Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα έγινε άλλο παιχνίδι. Ο Άρης άργησε πολύ να βγει από τα αποδυτήρια και όταν το ματς ξεκίνησε ήταν σαν να έχει μείνει ακόμη σε αυτά!

Σο 49' ο Σιντιμπέ ανενόχλητος έκανε το 1-1 μετά την πάσα του Πόνσε στο δεύτερο δοκάρι, ενώ στο 64' ακυρώθηκε γκολ του Άμραμπατ για φάουλ στον Χουτεσιώτη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν πολύ καλός. Απέκρουσε αρκετά σουτ τόσο πριν όσο και μετά, αλλά στο 84' νικήθηκε από τον Άμραμπατ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μπράμπετς, Ρόουζ (90+3′ Δεληζήσης), Μοντόγια, Βερτσράτε (46′ Τζούρασεκ), Νταρίντα (77′ Ζουλ), Μανού Γκαρθία (64′ Φετφατζίδης), Ζαμόρα, Παναγίδης, Μορόν (77′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (82′ Φερνάντες), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι (71′ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (87′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (82′ Λιούμπισιτς), Ελίασον (71′ Πινέδα), Πόνσε.

Στο παιχνίδι του Φαλήρου ο Ολυμπιακός παρά τις αρκετές αλλαγές του προπονητή του στην ενδεκάδα ήταν πολύ καλύτερος του ΠΑΟΚ και πήρε έτσι τη νίκη με 2-1. Με αυτό το τρίποντο εξακολουθεί να ελπίζει.

Οι Πειραιώτες είχαν μία φρεσκάδα έστω και εάν έφτασαν έως τα πέναλτι με τη Φενέρμπαχτσε και σε αυτό έπαιξε ρόλο η αλλαγή προσώπων.

Στα πρώτα λεπτά μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι ψάχοντας το γρήγορο γκολ. Σκόραραν τόσο στο 10' όσο και στο 15' με τον Ναβάρο, αλλά και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν για οφσάιντ. Ωστόσο, η τρίτη ήταν και φαρμακερή.

Στο 25' ο Κουλιεράκης έκανε πέναλτι στον Ναβάρο και ο Κοτάρσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Ποντένσε. Ωστόσο, στην επαναφορά ο Κίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά λίγο έλειψε να γίνει ττο 2-0 με την κεφαλιά του Ναβάρο να περνά εκτός μετά τη σέντρα του Κίνι. Έως το ημίχρονο μοναδικό άξιο αναφοράς ήταν στο 43' μία φάση του ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε νέες ευκαιρίες με τους Ναβάρο και Ιμπόρα. Τελικά το 2-0 έγινε στο 61', όταν ο Ποντένσε συνδυάστηκε με τον Όρτα, έκανε πάσα στον χώρο και ο Ζέλσον Μαρτίνς με προβολή σκόραρε.

Εκεί κλείδωσε το τρίποντο. ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να απειλήσει και στο 80' φλέρταρε και με τρίτο γκολ με τον Ποντένσε. Εκείνος βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις με κοντινό πλασέ του Μάκρος Αντόνιο, αλλά το κάτι παραπάνω δεν το πέτυχε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Άμπι, Ρέτσος, Κίνι (94' Βέζο), Όρτα (85' Καρβάλιο), Ιμπόρα, Τσικίνιο (78' Έσε), Ποντένσε, Μαρτίνς (78' Μασούρας), Ναβάρο (85' Ελ Κααμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (78' Ότο), Μεϊτέ (74' Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον (78' Μάρκος Αντόνιο), Μουργκ (59' Ντεσπότοφ), Ζίφκοβιτς, Τόμας (59' Σαμάτα).