03/06/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαΐου 2024 - 22:08

Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, αλλά...

Η Ένωση κέρδισε με 3-0 τη Λαμία και τερμάτισε δεύτερη

Δεν της έκατσε... Δεν δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ στο τελευταίο της παιχνίδι στη σεζόν την Κυριακή (19/5/2024), καθώς επιβλήθηκε με 3-0 της Λαμίας στη Νέα Φιλαδέλφεια για τη 10η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Ένα «τρίποντο» ωστόσο που της αφήνει πικρή γεύση αφού μετά και τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη, που τον έστεψε πρωταθλητή, τερμάτισε στη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 20' με συρτό σουτ του Λιούμπισιτς, για να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 40' με τον Τσούμπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και πέτυχαν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Σιμάνσκι.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (46' Πινέδα), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπισιτς (67' Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (62' Ελίασον), Τσούμπερ (67' Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (62' Πόνσε).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Σίντκλεϊ (86΄Κορνέζος), Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης, Σαντάνα (86' Σιμόν), Λέικ (46' Νούνιες), Τερεζίου (67' Ρούμπεν Μαρτίνεθ), Μάλτσι (74' Τσούκαλος).