30/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 - 22:40

O Παναθηναϊκός κλείδωσε την πρωτιά νικώντας τον Ολυμπιακό

Με τον Σλούκα να δηλώνει παρών στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις, οι «πράσινοι» επικράτησαν 77-71 των Πειραιωτών

Τα ντέρμπι των «αιωνίων» έχουν πάντα το δικό τους ενδιαφέρον έστω και εάν στο συγκεκριμένο δεν διακυβεύονταν πολλά. Ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα έχανε την πρωτιά στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, επικρατώντας με 77-71 του Ολυμπιακού το βράδυ της Δευτέρας (15/4) στο ΟΑΚΑ, εξασφάλισε πως δεν θα πέσει από την κορυφή.

Οι «πράσινοι νίκησαν τον μεγάλο τους αντίπαλο και στον τρίτο αγώνα πρωταθλήματος. Επομένως, έχοντας το απόλυτο απέναντί τους στη διοργάνωση, θα έχουν και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

«Μίλησε» στο τέλος ο Σλούκας, πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ναν, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μήτογλου, Λεσόρ και Χουάντσο. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Γουίλιαμς-Γκος και από κοντά ο Κάαναν για τους «ερυθρόλευκους». Διψήφιοι ακόμη οι Φαλ και Πίτερς.

Με ένα τρικ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Είχε στο «5» τον Μήτογλου και στο «4» τον Χουάντσο. Ο πρώτος τραβούσε έξω τον Φαλ και έτσι άνοιγε η άμυνα του Ολυμπιακού. Με ένα 7-0 σερί οι «πράσινοι» πήγαν στο 15-11, ο Κάαναν απάντησε και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 23-16 με το τρίποντο του Γκριγκόνις.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας του και αυτό δεν βγήκε. Ο Παναθηναϊκός πατώντας γκάζι έφτασε έως το 34-17. Ωστόσο, κάπου εκεί οι Πειραιώτες αντέδρασαν και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Τα λάθη των γηπεδούχων και οι δικές τους άμυνες ήταν το κλειδί για να κάνει ο Φαλ το 38-33 πριν το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 59-55 και με αυτό το σκορ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με τις δύο ομάδες να είναι κοντά ο Ναν έκανε το 65-61 με τρίποντο, αμέσως μετά ο Μήτογλου έβαλε άλλο ένα και ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0. Προς το φινάλε ένα πρόβλημα με το χρονόμετρο πάγωσε το ντέρμπι και όταν αυτό επανεκκίνησε ο Παναθηναϊκός έμοιαζε πιο συγκεντρωμένος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα ήταν αυτό που έκανε το 75-71. Βγήκε η επόμενη άμυνα, ο Έλληνας γκαρντ έβαλε και δύο βολές και κάπως έτσι γράφτηκε το 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3